Z czego składa się uniwersum, w czego Ziemia, a z czego ciało człowieka? Każdy fragment widocznej i niewidocznej materii zbudowany jest z pierwiastków chemicznych. Chemicy przestawiają je w tak zwanym "układzie okresowym", czyli w logicznie uporządkowanym systemie, obejmującym wszystkie pierwiastki:
1. Krok: Szeregi pierwiastków ustalane są na podstawie ilości protonów w jądrze (=liczba atomowa, =liczba porządkowa). W taki sposób powstaje najpierw długi łańcuch pierwiastków o 118 ogniwach. Pierwsze miejsce przypada na wodór (1 proton), drugi pierwiastek to hel (2 protony), trzeci pierwiastek to lit (3 protony) itd.:
2. Krok: Grupowanie pierwiastków odbywa się według ilości elektronów, i tym samym według budowy powłok elektronowych. Pierwiastki o podobnych właściwościach łączone są w grupy. W taki sposób powstaje 7 poziomów (= okresów o 7 głównych powłokach elektronowych K/L/M/N/O/P/Q) oraz 8 grup głównych (kolor niebieski), 8 grup pobocznych (kolor czerwony) oraz lantanowce/aktynowce (kolor fioletowy; 4-8 podgrup):
3. Krok: Łączenie pierwiastków następuje wtedy, gdy wszystkie pierwiastki o podobnych właściwościach chemicznych i fizycznych są ułożone tak blisko siebie, jak to tylko możliwe. W taki sposób automatycznie powstaje siedmioramienny, półokrągły diagram:
Widok układu okresowego, wykonanego według trzech powyższych kroków, przypomina menorę – biblijny, siedmioramienny świecznik. Uwaga: Ale według Biblii to nie jest świecznik żydowski, ale świecznik Boga, dla wszystkich narodów, którzy chcą przejść drogę
Bożą. Przykłady: Historyczne ilustracje menory.
Na poniższych ilustracjach widoczne jest grupowanie pierwiastków według ich właściwości chemicznych i fizycznych – każda z grup przedstawiona jest w
innym kolorze. Zakazuje się publikacji tych ilustracji oraz ich wykorzystania do celów zarobkowych.